4 štýly, ktoré vnesú do vášho interiéru pohodu a harmóniu

Chcete mať doma pohodu, pokoj a harmóniu? Inšpirujte sa filozofiou alebo štýlmi, ktoré vám pomôžu vytvoriť útulný a osobitý interiér. V tomto článku sa pozrieme na štyri z nich: feng šuej, wabi sabi, hygge a boho štýl. Každý z nich má svoje zásadné posolstvá, ktoré vám predstavíme.

Pri zariaďovaní domácnosti sa prejavujú preferencie a vkus každého z nás. Niektorí sa inšpirujú najnovšími trendmi, iní zase smermi, ktoré majú korene v rôznych kultúrach, filozofiách alebo životných postojoch. Poďte poodhrnúť záves, spoza ktorého si vpustíte do svojho domova pohodlie a pozitívnu energiu.

#1 Feng šuej

Feng šuej je starobylá čínska náuka o usporiadaní priestoru tak, aby v ňom prúdila pozitívna energia čchi. Doslovný význam tohto pojmu je „vietor a voda“ a pracuje s piatimi prvkami: drevom, ohňom, zemou, kovom a vodou. Využíva aj princípy jin a jang, čiže protikladov, ktoré sa navzájom dopĺňajú, napríklad svetlo a tma alebo aktívne a pasívne. Cieľom feng šuej je dosiahnuť rovnováhu medzi týmito elementmi, ktoré majú vplyv na rôzne aspekty nášho života – zdravie, bohatstvo, lásku, kariéru alebo rodinu.

Zásady pre interiér v štýle feng šuej

 • Poriadok a čistota: neporiadok blokuje tok čchi a dáva zelenú negatívnej energii.
 • Prirodzené svetlo: tento prvok je dôležitý pre tok čchi a ľudské zdravie. Interiér by preto mal oplývať dostatkom okien a zrkadiel, ktoré rozptyľujú svetlo do priestoru.
 • Prísun čerstvého vzduchu: je dôležité pravidelne a správne vetrať.
 • Živé rastliny a fontánky: tie tiež napomáhajú prúdeniu pozitívnej energie, navyše čistia vzduch.
 • Správne farby a materiály: majú zásadný vplyv na náladu a energiu. Ideálne je vybrať ich podľa elementu, ktorý chcete v danej oblasti posilniť alebo vyvážiť. Napríklad pre bohatstvo môžete použiť zelenú alebo fialovú, ktoré zodpovedajú elementu dreva. Pre oblasť lásky zase ružovú alebo červenú farbu, ktoré symbolizujú oheň.
 • Harmónia a rovnováha: vo feng šuej sú kľúčové. Je dobré vyhnúť sa extrémom, ako je príliš veľa alebo málo nábytku, príliš jasné alebo tmavé farby, príliš ostré alebo okrúhle tvary.

#2 Wabi sabi

Wabi sabi je japonská filozofia založená na kráse nedokonalosti, jednoduchosti a prchavosti. Má korene v zenovom budhizme a čajových obradoch. Wabi znamená „skromnosť“ alebo „pokora“ a sabi znamená „opotrebovanie“ alebo „starnutie“. Toto učenie je protikladom konzumného životného štýlu plného dokonalých vecí. Jeho podstatou je, aby sme boli spokojní s tým, čo máme, našli krásu v prírodných farbách a materiáloch, v procesoch starnutia a odpútali sa od materiálnych vecí.

Zásady interiérového dizajnu v štýle wabi sabi

 • Prírodné materiály a farby: odrážajú kolobeh života a striedanie ročných období. Vhodnými materiálmi pre interiér sú drevo, kameň, hlina, bambus a ľan, z farieb biela, sivá, hnedá, zelená a modrá.
 • Nedokonalosť a starnutie: odhaľujú históriu a charakter vecí. Podľa wabi sabi je dôležité vážiť si predmety, ktoré majú škrabance, praskliny alebo patinu. Táto filozofia tiež preferuje ručne vyrábané a recyklované výrobky.
 • Minimalizmus a jednoduchosť: pomáhajú zamerať sa na podstatu vecí. Ak chcete ísť v stopách wabi sabi, mali by ste sa obmedziť na niekoľko kvalitných a funkčných kusov nábytku a dekorácií a zbaviť sa nepotrebných predmetov. Zároveň je dôležité udržiavať poriadok a čistotu, aby interiér pôsobil pokojným dojmom.
 • Asymetria a nepravidelnosť: kontrasty sú atraktívnym prvkom wabi sabi, pretože dodávajú priestoru dynamiku.

#3 Hygge štýl

Slovo hygge pochádza z dánčiny a znamená útulnosť, pocit pohody a radosť z maličkostí. Je nerozlučne spojené s dánskou kultúrou a životným štýlom, pretože Dáni vyznávajú práve tieto hodnoty. Hygge vás učí byť vďační za to, čo máte, a tešiť sa z každého okamihu.

Zásady pre interiér v štýle hygge 

 • Teplo a svetlo: poskytujú pocit bezpečia a pohody. Používajte teplé farby, ako je oranžová, červená alebo hnedá, a prírodné materiály, ako je vlna, bavlna a drevo. Nezabudnite na sviečky alebo lampy, ktoré vytvárajú jemné a útulné osvetlenie.
 • Pohodlie a „mäkkosť“: pomáhajú relaxovať a cítiť sa dobre. Zaobstarajte si pohodlnú pohovku, kreslá, ale aj posteľ na nerušený spánok, a ozdobte interiér mäkkými doplnkami, ktoré ho zútulnia – vankúšmi, dekami, plédmi a koberčekmi.
 • Útulnosť a súkromie: umožní vám byť sami sebou a zbaviť sa stresu a každodenného zhonu. Vytvorte si svoj vlastný kútik, kde si môžete čítať, počúvať hudbu alebo meditovať. Aby ste intímnu atmosféru doviedli k dokonalosti, používajte závesy, žalúzie, vonkajšie rolety či screeny, alebo zásteny.
 • Spoločnosť a komunikácia: sú podstatou hygge, pretože prinášajú radosť a zmysel života. Pozývajte rodinu a priateľov na spoločné večere a hry, starajte sa o nich, dávajte im darčeky a podeľte sa s nimi o svoje radosti a starosti.
Spálňa zariadená v štýle boho
Štýly boho, wabi sabi alebo feng šuej kladú dôraz na prírodné materiály a farby. Uhádnete, v akom štýle je zariadená táto spálňa?

#4 Boho štýl

Boho štýl alebo bohémsky štýl bývania je inšpirovaný slobodomyseľným životným štýlom umelcov. Je opakom všetkého nudného, charakterizuje ho pestrosť, originalita a kreativita. V priebehu rokov bol ovplyvnený mnohými kultúrami, preto sa postupne rozvetvil na niekoľko smerov – marocký boho štýl, boho-chic, nomádsky boho štýl alebo western boho. Každý z nich má svoje typické prvky, ale základy sú spoločné.

Zásady pre interiér v štýle boho

 • Živé farby a vzory: vyjadrujú radosť a energiu a sú typické pre štýl boho. Ide o fuksiovú, tyrkysovú, zlatú a zelenú farbu, zatiaľ čo vzory sú kvetinové, geometrické, etnické a zvieracie.
 • Zmes materiálov a štruktúr: nebojte sa ich odvážne kombinovať, pretože predstavujú rozmanitosť a originalitu. Typickými materiálmi sú koža, kov, sklo a drevo, nábytok a doplnky môžu byť hladké, lesklé, drsné alebo chlpaté.
 • Kombinovanie štýlov: v štýle boho neexistujú takmer žiadne pravidlá, takže sa nemusíte báť kombinovať vintage, retro, orientálny a moderný nábytok a doplnky.
 • Suveníry a umelecké predmety: sú podstatou štýlu boho, pretože vyjadrujú vašu osobnosť. Artefakty a suveníry, ktoré ste si doviezli z ciest po Maroku, Mexiku alebo Indii, preto nesmú chýbať. Nezabudnite vystaviť na obdiv aj fotografie, knihy, šperky a obrazy.

K útulnému a zdravému bývaniu neodmysliteľne patrí tieniaca technika, s ktorou môžete regulovať prísun denného svetla podľa potreby. V spoločnosti LOMAX vám radi poradíme s výberom vhodného typu a farby. Stačí, keď nám pošlete nezáväzný dopyt.

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com