Ako na zarosené okná v byte

Rosia sa vám okná, hoci ste ich nedávno vymenili? Príčin môže byť niekoľko. V tomto článku vám ich všetky predstavíme, poradíme, ako sa zbaviť skondenzovanej vlhkosti na oknách, ako zabrániť jej vzniku a tiež vás naučíme správne vetrať.

Čo spôsobuje rosenie okien?

Zarosené okná nemusia byť nevyhnutne znakom zlého výrobku. Tento problém sa môže ľahko vyskytnúť aj v bytoch po rekonštrukcii. Rosenie plastových, drevených a hliníkových okien je teda bežným javom aj v novostavbách. Často vás vyzrážané kvapky na okne prekvapia na začiatku vykurovacej sezóny, keď obmedzíte vetranie. Vzdušná vlhkosť vznikajúca pri varení, sprchovaní alebo generovaná vlastným dychom sa zráža na sklách okien, ktoré sú chladnejšie ako vzduch v interiéri. Prečo sa okná rosia a čo sa s tým dá robiť? 

Vlhkosť na oknách a ako s ňou bojovať

Možnosti existujú! Vo väčšine prípadov pomôže nielen časté a správne vetranie, ale aj zmena návykov pri varení, kúpaní atď.

Ako správne vetrať v zime

V zime, pochopiteľne, radi udržujeme doma teplo, ale ak sa chceme zbaviť zarosených okenných tabúľ alebo plesní, pravidelnému vetraniu sa aj tak nevyhneme. Či už máte plastové, hliníkové alebo drevené okná, zabudnite na stále otvorenú ventilačku. V zimnom období je ideálne vetrať rýchlo, ale o to častejšie. Vetrajte krátko trikrát denne – stačí 5 minút, ale intenzívne. Máte doma veľa kvetov, akvárium alebo čokoľvek, čo generuje vlhkosť? Potom vetrajte ešte viac. A, samozrejme, najmä v kúpeľni, kuchyni alebo spálni, kde býva vyššia vlhkosť.

Snažte sa znížiť vlhkosť v interiéri

Existuje viac spôsobov, ako obmedziť vznik vlhkosti. Pri varení zapnite digestor a nezabudnite na pokrievky. Kúpte sa so zapnutým ventilátorom, alebo po kúpaní poriadne vyvetrajte. Vypranú bielizeň dávajte do sušičky, alebo ju nesušte doma. Ďalšou možnosťou je zaobstarať si domáci odvlhčovač vzduchu. To všetko vám pomôže zabrániť roseniu okien. 
 

Mladá žena polieva kvety na okne
Medzi najväčšie zdroje vlhkosti v domácnosti patria aj rastliny.

Aký je rozdiel medzi rosením okien zvonku a zvnútra

Rosia sa vám okná z vnútornej strany? Ako sme už uviedli, na vine je kondenzácia vodnej pary na vnútorných častiach okna. Čo však v prípade, že sa vaše okná rosia zvonka? No, potom vám blahoželáme: ste majiteľom perfektne izolovaných okien s nízkou tepelnou priepustnosťou. Rosenie z vonkajšej strany je častým javom najmä na oknách s trojsklom, kde vonkajšia tabuľa nie je ohrievaná vzduchom z miestnosti, a len čo sa ráno vonku oteplí, zrazí sa na nej vlhkosť.

Niekedy dochádza ku kondenzácii vlhkosti aj medzi sklami. V takomto prípade odporúčame vymeniť sklá, pretože na vine je ich netesnosť.

Ako zabrániť roseniu okien

Rosenie okien je zvyčajne sezónny problém, ktorý je spôsobený rozdielom teplôt v interiéri a exteriéri. O rosu na okenných sklách však nikto nestojí, a preto je absolútne nevyhnutné mať kvalitné okná, ktoré dokonale tesnia. Potom už stačí len pravidelne vetrať, či je zima, alebo leto. Na vine však môže byť aj prílišné vykurovanie interiéru. A ak majú vaše okná už najlepšie roky za sebou, vymeňte staré okná za nové, ktoré vám po dlhé roky pomôžu ušetriť náklady na energie.

Potrebujete sa poradiť s odborníkmi, ktoré okná by boli vhodné pre vašu nehnuteľnosť? Neváhajte nás kontaktovať.  
 

Poslať dopyt na produkty LOMAX

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com, IZOMAT