Vonkajšie rolety na pergolu zabezpečia príjemné letné posedenie v súkromí

Dnes si už nikto nedokáže predstaviť leto bez vonkajšieho posedenia na terase alebo pod pergolou. Avšak ostré slnečné lúče alebo vietor môžu tieto príjemné chvíle znepríjemniť. V tomto článku vám preto predstavíme možnosti, ako môžete zatieniť pergolu, a pozrieme sa aj na to, čo by mali spĺňať vonkajšie rolety a ako sa o ne starať.

Možno už pergolu máte, možno sa ju práve chystáte postaviť. Skôr či neskôr sa pravdepodobne budete musieť zaoberať jej zatienením, aby ste si mohli vychutnať letné posedenie v príjemnom prostredí. Ak je umiestnená na severnej alebo východnej strane, zatienenie proti slnku viac-menej riešiť nemusíte. Ak je však pergola orientovaná na južnú a západnú stranu, kde na ňu v lete dopadajú slnečné lúče takmer celý deň, slnečná clona bude viac ako užitočná.

Aké sú možnosti zatienenia pergoly

Existuje veľa spôsobov, ako zatieniť pergolu. Medzi tie najjednoduchšie patrí výsadba stromov a kríkov na vhodnom mieste. Táto „prírodná cesta“ čiastočne vyrieši problém za vás a zároveň pomôže udržať priaznivú úroveň vlhkosti okolitého vzduchu. Než však zeleň dorastie do potrebnej výšky, bude to nejaký čas trvať. Preto sa oplatí zvoliť si praktickejšie riešenie, ktorým sa môžu stať:

  • markízy a baldachýny,
  • bambusové rohože,
  • tkané textílie
  • alebo screenové rolety.

Horné verzus bočné tienenie pergoly

Ak máte pergolu bez strešnej krytiny, budete musieť zatieniť jej hornú časť. Tento spôsob slúži predovšetkým ako ochrana pred dažďom, ale aj pred poludňajším slnkom. Možno si vystačíte s popínavými rastlinami, vďaka ktorým bude celý priestor vyzerať útulnejšie, počítajte však s náročnejšou údržbou. Pred nástrahami počasia vás však účinnejšie ochránia polykarbonátové dosky, prípadne už spomínané markízy alebo tkané textílie.


Bočné tienenie funguje ako ochrana pred slnkom, vetrom, ale aj pred zvedavými pohľadmi susedov. Môžete použiť bambusové rohože, textilné plachty alebo ľahké drevené žalúzie. Napriek nižším obstarávacím nákladom však toto riešenie dlhodobo neodolá zime, prívalovému dažďu alebo víchrici. Preto medzi čoraz obľúbenejšiu tieniacu techniku na pergoly patria screenové rolety, ktoré sú odolné voči akýmkoľvek poveternostným podmienkam.

 

Prírodné zatienenie pergoly

Rohože z bambusu alebo trstiny dodávajú pergole prírodný charakter, ale nemajú dlhú životnosť.

Vonkajšie screenové rolety na pergolu sú najefektívnejším spôsobom tienenia

Vonkajšie screenové rolety sú na vzostupe, a to nielen v návrhoch architektov a dizajnérov. Vyrábajú sa z perforovanej technickej tkaniny, ktorá odolá vetru, dažďu, slnku aj mrazu. Ich veľkou výhodou je, že v stiahnutej polohe vidíte cez ne von, ale nikto nevidí dovnútra. Pri popoludňajšom odpočinku pod pergolou vám tak poskytnú dostatok súkromia. Ak však večer rozsvietite, pripravte sa na opačný efekt – bude vidieť dovnútra, ale vy von neuvidíte. Nielen večer ich však oceníte ako účinnú ochranu pred hmyzom. Fungujú totiž podobne ako siete na okná.

Ako na výber farby a údržbu vonkajších roliet na pergoly

Rolety na pergoly sú účinným riešením nielen vďaka ochrane pred priamym slnkom alebo poveternostnými vplyvmi. Majú totiž podobné tepelnoizolačné vlastnosti ako vonkajšie rolety alebo žalúzie. Keď ich zatiahnete, budete mať v priestore pergoly príjemnú klímu. Do akej miery, o tom rozhoduje vhodný výber farieb. Svetlejšie odtiene odrážajú teplo lepšie ako tmavé, ktoré ho absorbujú a môžu byť tiež náchylnejšie na vyblednutie. Preto sú na pergoly vhodnejšie svetlé farby roliet.

Výber roliet súvisí aj so spôsobom ich ovládania:

  • Pri manuálnom ovládaní buďte pripravení na nepriaznivú predpoveď počasia a v prípade silného vetra alebo búrky ich vždy včas vytiahnite. 
  • Ak uprednostňujete motorické ovládanie, môžete mechanizmus vybaviť inteligentnými snímačmi, ktoré rolety zabezpečia za vás.

Ak sa rozhodnete zatieniť pergolu screenovou roletou, je dôležité sa o ňu dobre starať, aby vydržala čo najdlhšie. V priebehu roka sa na nej usadzuje prach, peľ a iné nečistoty, ktoré môžu jednak znehodnotiť jej vzhľad, jednak ovplyvniť jej funkčnosť. Správnou starostlivosťou o tieniacu techniku tak predídete všetkým neželaným komplikáciám.

Potrebujete poradiť s výberom vhodnej tieniacej techniky pre váš dom alebo byt? Navštívte najbližšiu pobočku LOMAX alebo nám pošlite nezáväzný dopyt. Radi sa vám budeme venovať.     

 

Zdroj fotografií: LOMAX, Depositphotos

 


 

Horúce novinky - screenové rolety

Chráni súkromie a zachováva výhľad

Screenové rolety