Ako zabezpečiť okná pred deťmi

Ak máte doma malé deti, pravdepodobne patrí medzi vaše nočné mory aj predstava, že vypadnú z okna. Najmä ak máte zvedavé a nebojácne alebo neposedné batoľa, ktoré rado skúma svoje okolie. Nešťastnému pádu však môžete zabrániť niekoľkými jednoduchými a efektívnymi spôsobmi. Pomôžeme vám vybrať ten pravý.

Kedy je čas na zabezpečenie okien?

Tento problém riešia aspoň raz v živote všetci rodičia, snáď len s výnimkou rodín, ktoré bývajú v bungalove alebo na prízemí. Od chvíle, keď sa malí neposedníci prvýkrát postavia a začnú sa batoliť, je nevyhnutné byť v strehu a zabezpečiť okná tak, aby z nich deti nevypadli a neublížili si. V dôsledku pádu z okna sa každoročne zraní veľa detí, preto by sa toto riziko nemalo podceňovať. Našťastie je na trhu množstvo bezpečnostných prvkov, ktoré by mali vaše ratolesti ochrániť pred vypadnutím z okna. Poďme si ich predstaviť.

Detská poistka na okná: najjednoduchšie riešenie

Jedným z najjednoduchších a najefektívnejších spôsobov, ako ochrániť vaše deti, je zaobstarať si bezpečnostné poistky na okná. Môžu byť buď vybavené zámkom, alebo bez neho. V uzavretej polohe poistky umožňujú otvoriť okno len na „ventilačku“, nedá sa otvoriť dokorán.

Typy detských poistiek

Medzi základné typy detských poistiek patrí závorový zámok, ktorý sa priskrutkuje priamo na okenný rám. Rozlišujeme typ tlačidlový, kľúčový a kombinovaný. Ďalšie druhy poistiek na okná sú založené na ramene, retiazke alebo páske, ktoré spájajú rám s okenným krídlom a zabraňujú tak úplnému otvoreniu okna.

Možnosťou je aj tlačidlová vložka pod kľučku, ktorá je kompatibilná s rôznymi typmi kľučiek, takže sa s najväčšou pravdepodobnosťou bude dať vložiť pod vašu existujúcu okennú kľučku. Ak na vložke nestlačíte tlačidlo, nie je možné otočiť kľučkou.

Prečítajte si tiež: Prečo si vybrať plastové okná a kedy uvažovať o inom type

Bezpečnostné kľučky na okná

Ďalšou možnosťou sú okenné kľučky, ktoré môžu byť uzamykateľné, alebo s poistným gombíkom. Aj keď budete mať na všetkých oknách uzamykateľné kľučky, bude vám stačiť len jeden kľúč. Ten je totiž rovnaký pre všetky zámky. Ku kľučkám s bezpečnostným poistným gombíkom kľúč nepotrebujete. Ak na tejto kľučke, ktorá má štyri polohy, nestlačíte zároveň gombík, čo dieťa nedokáže, okno neotvoríte. 

Uzamykateľná okenná kľučka
Aj keď budete mať na všetkých oknách uzamykateľné kľučky, bude vám stačiť len jeden kľúč.

Bezpečnostné sklá ochránia dieťa pred porezaním

Vypadnutie z okna však nie je jediným nebezpečenstvom, ktoré hrozí vašim špuntom. Veľké riziko predstavuje aj porezanie úlomkami skla v prípade rozbitého okna. Chcete eliminovať možnosť podobného úrazu? Bez ohľadu na to, či si zvolíte okná plastové, hliníkové alebo drevené, odporúčame vám zaobstarať si do okien bezpečnostné sklá. Špeciálna fólia vnútri okna drží sklo pri rozbití pohromade, aby sa nevysypalo. Zároveň sťažuje zlodejom dostať sa dovnútra.

Elektronický monitorovací systém

Nešťastnému otvoreniu okna možno zabrániť nielen mechanickými poistkami, ale v súčasnosti aj elektronickým systémom na báze magnetických kolíkov a snímačov. Ak dôjde k otvoreniu okna, systém vás na to upozorní prostredníctvom zariadenia, ku ktorému je pripojený. Toto riešenie tiež účinne chráni váš dom pred vlámaním.

Rozbité sklo v okne s bezpečnostným sklom
Odporúčame vám zaobstarať si do okien bezpečnostné sklá. Špeciálna fólia vnútri okna drží sklo pri rozbití pohromade, aby sa nevysypalo. 

Vonkajšie tienenie urobí tiež dobrú službu

Pred vypadnutím z okna dostatočne ochránia aj niektoré typy vonkajšieho tienenia, len musíte vybrať vhodný typ ovládania, na ktorý vaše dieťa len tak nedosiahne. Ideálne sú vonkajšie žalúzie, ktoré môžu zostať stiahnuté pred oknami aj počas dňa a prenikanie svetla dovnútra budete regulovať iba naklopením lamiel. Žalúzie zároveň pomôžu znížiť vaše náklady na energie a v lete udržia u vás doma príjemnú klímu.

Podobnú službu, pokiaľ ide o zabezpečenie okien pred deťmi, urobia aj screenové rolety. Chránia vaše súkromie a zároveň zachovávajú výhľad. Do určitej miery sú bezpečnostným prvkom aj siete proti hmyzu.

Chcete bezplatné riešenie? Odskrutkujte kľučky z okien

A potom je tu, samozrejme, aj zabezpečenie okien pre tých, ktorí radi ušetria, a pritom nehľadia na dizajn či eleganciu. Stačí, aby ste jednoducho odmontovali kľučky zo všetkých okien a na ich otváranie používali jedinú, ktorú budete mať dobre schovanú. 

Bez ohľadu na to, aké zabezpečenie si vyberiete, malo by byť spoľahlivé a malo by mať jednoduché ovládanie. Pri kúpe okien LOMAX vám radi odporučíme ideálne riešenie, aby ste sa o vašich malých nezbedníkov nemuseli báť. 

Zastavte sa za nami v najbližšej pobočke spoločnosti LOMAX, kde môžete svoje potreby prediskutovať s profesionálmi v odbore, alebo nám pošlite nezáväzný dopyt.

 


Zdroj fotografií: Depositphotos, LOMAX