Deň tieniacej techniky: Prečo sa žalúzie a rolety oplatia nám aj planéte

Pri príležitosti začiatku jari oslavujeme 21. marca „Global Shading Day“ (Svetový deň tieniacej techniky), aby sme upozornili verejnosť a politikov na ľudské, ekologické a ekonomické prínosy tieniacej techniky. Spolu s pribúdajúcimi slnečnými lúčmi za oknami sa blíži aj čas zapnutých klimatizácií v domácnostiach a kanceláriách, ktoré sa stávajú čoraz väčším ekologickým a ekonomickým rizikom.

Tieniaca technika pomôže v boji so žrútom energie

Venkovní žaluzie

Vonkajšie žalúzie chránia pred slnkom v horúcom lete a zaistia v budove príjemnú klímu.

Budovy v Európe sa stávajú najväčšími spotrebiteľmi energie, preto je automatizovaná tieniaca technika čoraz dôležitejším prvkom na ochranu budov pred prehrievaním, a tým aj na zníženie spotreby klimatizácie. Klimatizácie sa stávajú jednou z hlavných príčin globálneho dopytu po elektrickej energii,“ uvádza sa v správe Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA). Zastrešujúca organizácia európskeho odboru tieniacej techniky (ES-SO) sa preto zasadzuje o to, aby bola zavedená povinná tieniaca technika v rámci európskej smernice o energetickej náročnosti budov (EPBD).

„Z porovnania klimatizácie a tieniacej techniky ako riešenia na zníženie prehrievania v budovách vyplýva, že automatizovaná tieniaca technika môže do roku 2050 znížiť spotrebu energie v budovách až o 60 %,“ uvádza sa v štúdii spoločnosti Guidehouse. (Spoločnosť Guidehouse je medzinárodná poradenská firma, ktorá sa zameriava na riešenie komplexných problémov a výziev vo verejnom a súkromnom sektore vrátane energetiky.)

Úspora emisií a nákladov

Zatáhlé předokenní rolety

Vonkajšie okenné rolety v lete bránia prehrievaniu budov a sú vhodné pre novostavby aj rekonštruované domy.

Tieniaca technika zvyšuje pohodlie, produktivitu a zdravie obyvateľov domov. V súčasnosti je však tieniacou technikou vybavených menej ako 50 % budov v EÚ. V štúdii spoločnosti Guidehouse boli analyzované dva scenáre: jeden bez zmien a druhý s preferovaným scenárom, podľa ktorého by všetky budovy potrebujúce klimatizáciu boli vybavené automatizovanou tieniacou technikou. Preferovaný scenár by mohol do roku 2050 ušetriť emisie až 100 Mt a náklady 14,6 mld. eur ročne na investíciách a spotrebe energie na chladenie priestorov do roku 2050. 

Svetový deň tieniacej techniky sa pozerá na problém energetickej záťaže klimatizácie ako na celok, ktorý sa týka aj nás. Vonkajšie žalúzie a rolety si môže zaobstarať takmer každý – montáž je totiž možná nielen na novostavby, ale aj na rekonštruované budovy. Zabezpečíte si tak svoj vlastný komfort a poďakuje vám aj vaša peňaženka. Prečítajte si naše porovnanie vonkajších žalúzií a klimatizácie a zistite si všetky výhody tieniacej techniky.


 

Zdroj fotografií: LOMAX

 

 

 

 

Horúce novinky - screenové rolety

Chráni súkromie a zachováva výhľad

Screenové rolety