Ako prežiť horúčavy v kancelárii? Prácu spríjemní zatemnená kancelária a ochranné nápoje

Tropické teploty sa v lete na Slovensku vyskytujú čoraz častejšie. Čím viac slnko hreje, tým horšie sú podmienky v interiéri, a to ako doma, tak aj v kancelárii. Či už dochádzate do práce alebo máte zariadenú domácu kanceláriu, prečítajte si naše tipy, ako v miestnosti zabezpečiť optimálne tepelné a svetelné podmienky. Potom sa vám bude oveľa lepšie pracovať aj v horúčavách.

Tieniaca technika pomôže regulovať teplo a svetlo

Najjednoduchším spôsobom, ako pri vysokých teplotách upraviť optimálne teplotné podmienky v interiéri, je použitie tieniacej techniky. Tá zároveň umožňuje zabezpečiť optimálne svetelné podmienky, ktoré sú pre pracovný výkon rovnako dôležité. Tieniaca technika sa však musí správne používať. V opačnom prípade hrozí, že sa celá situácia ešte zhorší. 

  • Ideálne je, keď teplo zostane vonku pred oknami. Na tento účel sú najúčinnejším riešením vonkajšie žalúzie alebo rolety, ktoré dokážu zadržať až 94 % tepelnej energie. Tie vnútorné prepúšťajú slnečné lúče cez sklo a zachytia tak len asi 42 % slnečného žiarenia.
  • Je tiež dôležité vedieť, ako správne vetrať. Ak budete mať tieniacu techniku spustenú, ale okná budete mať otvorené, príjemný chládok nepocítite.
  • Ďalšou možnosťou je nechať namontovať do okien determálne sklá alebo nalepiť špeciálne fólie, ktoré absorbujú veľké množstvo tepla a zároveň znížia prenikanie svetelného žiarenia.
Teplota v kanceláriách
Vonkajšia tieniaca technika funguje na princípe pasívneho chladenia. Nepustí dovnútra teplo, a tak zabezpečí v kancelárii príjemnú klímu aj v horúcom popoludní.

Ochladiť vzduch pomôže aj klimatizácia

Tepelné podmienky vhodné na prácu môžete dosiahnuť aj pomocou klimatizácie. Zamestnávatelia sú však zo zákona povinní dodržiavať stanovené podmienky, podľa ktorých by rozdiel medzi vnútornou a vonkajšou teplotou nemal presiahnuť 5 až 6 °C. Prechod z chladného do horúceho prostredia (a naopak) by totiž mohol spôsobiť teplotný šok, ktorý je častou príčinou letných prechladnutí a angín.

Klimatizácia je v porovnaní s vonkajšími žalúziami síce účinnejšia z hľadiska rýchleho ochladenia miestnosti, ale jej prevádzka stojí peniaze. A ak odhliadneme od jej vplyvu na ľudské zdravie, nevyhnete sa ani nákladnejšej údržbe. Ak však uvažujete o tom, že si ju zaobstaráte, alebo ju už máte, zopakujte si základné zásady jej používania

Ako používať klimatizáciu?

  • Nastavenie klimatizácie prispôsobte ročnému obdobiu a vonkajšej teplote. 
  • Nenastavujte príliš nízku ani príliš vysokú teplotu (ideálne 22 až 25 °C), udržiavajte ju vo vyššie uvedenom rozsahu.
  • Keď je klimatizácia v prevádzke, okná musia byť zatvorené.
  • Klimatizáciu nepoužívajte, keď to nie je potrebné, a na konci pracovného dňa ju vždy vypnite. Nápomocné vám môžu byť aj automatické časovače.
  • Zabezpečte dostatočné vetranie uzavretých priestorov, aby sa udržala správna výmena „vydýchaného“ vzduchu za čerstvý.
  • Nezabúdajte na pravidelný servis klimatizácie. Jej údržba je nevyhnutná pre správne fungovanie. Patrí sem aj výmena filtrov, v ktorých sa hromadí prach a nečistoty.

Pitný režim na pracovisku a skrátený pracovný čas

Dobrý zamestnávateľ by nemal myslieť len na teplotu v kancelárii. Svojim zamestnancom by sa mal snažiť spríjemniť horúce letné dni nad rámec zákonov a vyhlášok

Tie predpisujú zabezpečenie pitného režimu a v prípade, že nie je technicky možné znížiť teplotu, aj poskytnutie tzv. ochranných nápojov. Táto problematika je pomerne zložitá, pretože povinnosť poskytnúť ochranné nápoje závisí od triedy práce, ktorú zamestnanec vykonáva. Od tejto triedy sa odvíja aj množstvo alebo obsah minerálnych látok v nápoji.

Pri vysokých vonkajších teplotách je tiež dobré zaviesť častejšie prestávky. Telo si počas týchto prestávok môže oddýchnuť a zamestnanec potom môže opäť pohodlne pracovať. V prípade extrémnych horúčav je možné skrátiť pracovný čas, aby zamestnanci nemuseli pracovať počas najteplejších hodín.

Doprajte svojim zamestnancom v kancelárii lepšie pracovné podmienky, aby neboli vyčerpaní z horúčav. Vráti sa vám to v ich pracovnej výkonnosti. Riešením sú vonkajšie rolety alebo žalúzie LOMAX, ktoré vám radi pomôžeme vybrať v našich showroomoch. Stačí nám však poslať dopyt a my sa vám obratom ozveme.

Zdroj fotografií: Depositphotos, LOMAX

 

Podzimní akce